Turku Swing Society
puheenjohtaja () turkuswingsociety.com
Turku Swing Society ry on lokakuussa 2005 perustettu rock'n'swing -tanssiseura. Haluamme tehdä tätä tanssin muotoa tunnetuksi ja olla enemmän kuin vain seura. Haluamme olla yhteisö, jossa kaikki ovat samalla viivalla ja johon kaikki ovat tervetulleita. Toiminta on suunnattu Turun yliopiston opiskelijoille ja henkilökunnalle. Mikäli haluat tulla kursseille oman parin kanssa, niin toisen parista tulisi kuulua yliopistoyhteisöön.
Tarjoamme puolivuosittain alkeis- ja jatkokursseja Lindy Hopista ja Boogie Woogiesta sekä vaihtelevin väliajoin alkeita Authentic jazz rutiineista. Uutena aluevaltauksena kokeilemme Argentiinalaisen tangon alkeita syksyllä 2009. Näiden viikottain pidettävien kurssien lisäksi järjestämme jäsenistöllemme vaihtelevia yksittäiskursseja muista rock'n'swing tanssilajeista. Kurssien lisäksi on mahdollisuus käydä vapaaharjoitusvuoroilla treenaamassa omaan tahtiin. Tanssitaitoja ei tietenkään harjoitella vaatekaappia varten vaan luonnollisesti järjestämme myös tanssibileitä, joissa pääsee pitämään hauskaa ja kokeilemaan oppimaansa. Bileissä on välillä myös bändejä soittamassa, joten pelkän levymusiikin tahtiin ei tarvitse tanssia. Kesäisin ei tietenkään tarvitse pitää taukoa tanssimisesta vaan tapana on ollut valloittaa Vaakahuoneen paviljongin tanssilattia.
Alkeiskurssejamme järjestetään yhteistyössä Turun yliopiston liikuntatoimiston kanssa, joten kannattaa lukea tarkkaan yliopistoliikunnan aikataulu tai käydä seuramme nettisivuilla katsomassa, mille kursseille pääsee mukaan yliopison liikuntamaksulla!
Otamme myös vastaan kutsuja tulla esiintymään juhliinne. Tällaisista tapahtumista sovitaan aina tapauskohtaisesti, joten kannattaa olla ajoissa liikkeellä.
Tervetuloa tanssimaan!
